scholars logo. Το δίκτυο των εκπαιδευτικών

Η ιστορία του σχολείου μας (φροντιστήριο ξένων γλωσσών)

Σήμερα το Konstantos School of English παρέχει προγράμματα για παιδιά, εφήβους και ενήλικες που επιθυμούν να μάθουν την αγγλική γλώσσα

Είναι το παλαιότερο σχολείο για ενήλικες στην Καλλιθέα. Το Σεπτέμβριο του 1984, το σχολείο άνοιξε ως φροντιστήριο ξένων γλωσσών μόνο για ενήλικες άνω των 16 ετών.

Λειτουργούμε αδιάκοπα εδώ και 39 έτη (από το 1984) με μια άξια φήμη για την παροχή ενός εκπαιδευτικού προγράμματος υψηλής ποιότητας όπου συνέβαλε στο να μάθουν με επιτυχία την αγγλική γλώσσα δεκάδες εκατοντάδες μαθητές μας.

Μιλούσαμε και διδάσκαμε μόνο αγγλικά!

Τα περισσότερα από τα μαθήματά μας ήταν lower και proficiency. Μας έστελναν μαθητές από άλλα σχολεία για να κάνουν την επάρκειά τους και να μάθουν να μιλούν!

Εφαρμόζουμε μέχρι και σήμερα το σύστημα Bells School για την κατάρτιση εκπαιδευτικών με στοιχεία βιωματικής μάθησης κατά την παράδοση των μαθημάτων.

Λίγα λόγια για την εμπνεύστρια του Konstantos School of English

Το σχολείο ιδρύθηκε από την Μαρία Κωνστάντου και την αδελφή της Τζιλ Κωνστάντου όταν η οικογένεια τους επέστρεψε από την Αυστραλία όπου υπήρξαν οικονομικοί μετανάστες, για να εγκατασταθεί μόνιμα στην Ελλάδα.

Τόσο η βασική εκπαίδευση όσο και η πανεπιστημιακή τους αργότερα ολοκληρώθηκε στην Αυστραλία.

Το πάθος και η αγάπη τους για την διδασκαλία αποτέλεσε την κινητήρια δύναμη για την λειτουργία του φροντιστηρίου ξένων γλωσσών στην Καλλιθέα με την ονομασία Konstantos School of English.

Φωτογραφία με τις ιδρύτριες του σχολείου Μαρία και Τζιλ Κωνστάντος

Λίγα λόγια για την εμπνεύστρια του Konstantos School of English

Ιχνηλατώντας την ιστορία του σχολείου

Σεπτέμβριος 1984

Έναρξη λειτουργίας

Από την έναρξη της λειτουργίας του, τον Σεπτέμβριο του 1984, εδράζεται στο κτήριο της οδού Ελευθερίου Βενιζέλου 104 (πρώην Θησέως), σε κεντρικό σημείο στην Καλλιθέα. Εξυπηρετείται από πλήθος μέσων μαζικής μεταφοράς, που διευκολύνουν τους μαθητές που επιλέγουν να ολοκληρώσουν κοντά μας τις γνώσεις τους στην αγγλική γλώσσα.

Ήμασταν ένα από τα πρώτα αγγλικά σχολεία που δίδασκαν ενήλικες και είχαν το μάθημα μόνο στα αγγλικά.

Σεπτέμβριος 1984

Σεπτέμβριος 1998

Εισαγωγή και άλλων γλωσσών

Τον Σεπτέμβριο του 1998, ανταποκρινόμενοι στην ζήτηση για την εκμάθηση και άλλων γλωσσών κυρίως από τους ήδη μαθητές μας αποφασίσαμε την εισαγωγή και άλλων γλωσσών. Στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών στην Καλλιθέα μπορούσαν οι ενήλικες μαθητές μας τότε να επιλέξουν να μάθουν και άλλες γλώσσες όπως Ιταλικά, Γαλλικά, και Γερμανικά.

Σεπτέμβριος 1998

Μάρτιος 2002

Ένταξη στο δίκτυο κέντρων ξένων γλωσσών Scholars Group

Οι δυναμικές που αναπτύσσονταν τα επόμενα χρόνια μας ώθησαν στην επιλογή να ενταχθούμε στο δίκτυο φροντιστηρίων ξένων γλωσσών Scholars Group στο οποίο παραμένουμε μέλος μέχρι και σήμερα. Δημιουργήθηκε από μια ομάδα ήδη επιτυχημένων σχολείων, που επιδίωξαν να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες στους μαθητές τους. Η ίδια η Μαρία Κωνστάντος υπήρξε για αρκετά χρόνια πρόεδρος και μέλος του διοικητικού συμβουλίου του δικτύου Scholars Group.

Μάρτιος 2002

Σεπτέμβριος 2004

Έναρξη παιδικών τμημάτων

Η πολύ καλή σχέση με τους ενήλικες μαθητές μας οι οποίοι παντρεύονταν, έκαναν παιδιά και όταν αυτά μεγάλωναν μας ζητούσαν να μάθουν την αγγλική γλώσσα σε εμάς. Αυτό μας ώθησε στην απόφαση να δημιουργήσουμε τμήματα για παιδιά και εφήβους. Ήθελαν τα παιδιά τους να μάθουν να μιλούν αγγλικά όπως είχαν κάνει οι ίδιοι. Το Σεπτέμβριο του 2004 ξεκινήσαμε τα παιδικά τμήματα εκμάθησης ξένων γλωσσών, με τους περισσότερους μαθητές μας να είναι παιδιά των πρώην μαθητών μας.

Σεπτέμβριος 2004

Φεβρουάριος 2010

Ένταξη στην Europalso

Επιζητώντας να προσφέρουμε πάντα την καλύτερη δυνατή εκπαίδευση σε αυτούς που μας εμπιστεύονται, διαρκώς επιμορφώνουμε τους καθηγητές – συνεργάτες μας ενώ παράλληλα παρακολουθούμε και αφουγκραζόμαστε τις ανάγκες της αγοράς και των μαθητών μας. Από το Φεβρουάριο του 2010 είμαστε μέλος του Europalso ο οποίος είναι ο μεγαλύτερος Πιστοποιημένος Οργανισμός Κέντρων Ξένων Γλωσσών στην Ελλάδα.

Φεβρουάριος 2010

Νέα εποχή για το Konstantos School of English

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών στην Kαλλιθέα από το 1984. Μια δασκάλα δείχνει κάτι σε ένα tablet στους μαθητές της

Από τον Αύγουστο του 2022 την διοίκηση ανέλαβε ο Τόνυ Κωνστάντος. Με επίγνωση του ρόλου και της ιστορίας του σχολείου η νέα διοίκηση επικεντρώνεται στην διατήρηση του υψηλού επιπέδου υπηρεσιών στην εκμάθηση ξένων γλωσσών.

Από το Ιανουάριο του 2023 αποφασίστηκε η λειτουργία του σχολείου να εστιαστεί μόνο στην παροχή μαθημάτων για την εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας.

Δημιουργούνται 3 ωρολογιακές εκπαιδευτικές ζώνες και λειτουργούν τμήματα για παιδιά, εφήβους, φοιτητές, ενήλικες και ενήλικες 50+.

Δίνετε μεγάλη έμφαση στην βιωματική διδασκαλία της γλώσσας και για αυτόν τον σκοπό εντάσσουμαι πλήθος δράσεων καθ’ όλη την διάρκεια του έτους που θα την ενισχύσουν.

Έχοντας επίγνωση των οικονομικών συνθηκών που ζούμε στην Ελλάδα και πιστεύοντας ότι η εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας είναι ένα σημαντικό και απαραίτητο εφόδιο τόσο για τους νέους όσο και για ενήλικες καταρτίσαμε νέα τιμολογιακή πολιτική που επιτρέπει ακόμα και σε αδύναμους οικονομικά μαθητές και νοικοκυριά να κάνουν χρήση των υπηρεσιών μας με μείωση διδάκτρων έως και 50% του αρχικού τιμολογίου μας.

Με επίγνωση του παρόντος στρέφουμε το βλέμμα μας στο μέλλον

Το σχολείο μας θα συνεχίσει να προετοιμάζει τους μαθητές να κατανοήσουν, να συνεισφέρουν και να επιτύχουν σε μια κοινωνία που αλλάζει ταχέως, κάνοντας έτσι τον κόσμο καλύτερο και πιο δίκαιο μέρος.

Θα διασφαλίσουμε ότι οι μαθητές μας θα αναπτύξουν τόσο τις δεξιότητες στην γλώσσα που παρέχει μια σωστή εκπαίδευση όσο και τις απαραίτητες ικανότητες για την επιτυχία και την ηγεσία μέσα από την απόκτηση της αυτοπεποίθησης και της πίστης στον εαυτό τους.